«ناویاب» از پرطرفدارترین سرگرمی های منطقی جهان و از سوالات معروف «مسابقات جهانی معما» است.
خیلی ها از ناویاب به عنوان برادر سودوکو(معروفترین سرگرمی جهان) یاد کرده اند و تعداد زیادی از طرفداران ناویاب هم معتقدند که ناویاب بسیار جذاب تر از سودوکو است. دلیل این ادعایشان را هم «حس اکتشاف واقعی تر»ی می دانند که در ناویاب هست.
logo-nav-web-new
nav-bozorg-chist

ویژگی های ناویاب

– از خانواده معماهای منطقی (مثل سودوکو، کاکرو و…)
– سرگرم کننده، جذاب و حتی معتادکننده
– دارای قوانین ساده برای همه سنین(۹سال تا ۹۹سال)
– بی نیاز از زبان خاص یا محاسبات ریاضی
– قابل طرح در شش درجه سختی «بسیار ساده» تا «مردافکن»
– متکی بر منطق و استدلال نه شانس و اقبال
– برای کمتر از ۳دقیقه یا بیش از ۳ساعت(بسته به مهارت شما)
– دارای یک جواب منحصر به فرد
اگر می خواهید قانون ناویاب را یاد بگیرید اینجا کلیک کنید.

تاریخچه ناویاب در ایران

ناویاب که در ایران شناخته شده نبود، از سال ۱۳۸۹ از طریق «روزنامه خراسان» برای اولین بار یا این نام به مردم ایران معرفی شد. این سرگرمی جذاب، بعد از برگزاری یک «جشنواره مستقل حرفه ای»  با هزاران مخاطب، طرفداران بیشتری پیدا کرد.
«نسخه کودکانه ناویاب» هم توسط مجله «همشهری بچه ها» در کنار «ناویاب بزرگسال» به مخاطبان معرفی شد و این رشته از سرگرمی های منطقی، پس از حضور در «جشنواره مسابقات منطقی ایران» پرطرفدارتر شد.
روزنامه خراسان، در مقاطع دیگری هم «ناویاب» را به صورت مسابقه منتشر کرد و بر تعداد هواداران این سرگرمی منطقی افزود.
مجله «دانستنیها» هم با منتشر کردن ناویاب در درجه سختی های مختلف، در معرفی این سرگرمی به مخاطبان نقش مثبتی را ایفا می کند.
در حال حاضر هم نمونه های تمرینی ناویاب، در روزهای دوشنبه و پنجشنبه در پکیج سرگرمی روزنامه خراسان، برای علاقمندان چاپ می شود و از طریق وب سایت روزنامه خراسان نیز در اختیار طرفدارانش قرار می گیرد.
[vc_gallery type=”flexslider_fade” interval=”3″ images=”2652,2651,2650,2649,2648,2646,2657″ onclick=”link_no” custom_links_target=”_self” img_size=”600×450″]